Barion Pixel
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Mindent tudsz a baba fogzásáról? Időzítés, tünetek és fájdalomcsillapítás

Mindent tudsz a baba fogzásáról? Időzítés, tünetek és fájdalomcsillapítás
A fogzás elég fájdalmas a babának… és neked is. Íme a jelek, mikre figyelj, az alapvető fogzási időrendek és néhány megnyugtató gyógymód, amelyek mindkettőtökön segíthetnek.

A fogzás idővonala

Nos, pontosan mikor is kezdenek az első fogak előbújni? Sok babának 6 hónapos kora körül jön az első foga. Néhány babának azonban akár három hónapos korában is előbújhat az első foga, másoknál sokkal később a 12-14 hónap környékén.

A hat hónap körül megjelenő első fogak általában a két alsó elülső fog (középső metszőfogak). Ezeket gyorsan követi a négy felső fog (középső és oldalsó metszőfogak). Mivel ezek vékony fogak, hajlamosak gyorsan áttörni.

Helló őrlőfogak! A baba első születésnapja körül az őrlőfogak elkezdik kidugni a fejüket, és ezek nagyon fájdalmasak lehetnek a baba számára, mert nagy, széles felületű fogakról van szó. Az őrlőfogak után a 18. hónap körül jönnek a szemfognak nevezett hegyes fogak, majd mire a gyerek két éves lesz, a hátsó őrlőfogak második sorozata is mozgolódni kezd.

Jelek és tünetek

Rengeteg elmélet létezik a lehetséges fogzási tünetekről, de minden baba más és más, így ha nem látjuk, hogy kikandikál a fog, ez általában a várakozásról szól. Íme néhány dolog, amelyre felfigyelhetsz a foghoz vezető úton:

Sok nyáladzás

A csecsemők egyébként is nyáladzanak, ezért ez a jel félrevezető lehet. Egyes szülők azonban arról számolnak be, hogy csecsemőjük nyáladzása észrevehetően megnövekszik a fog megjelenése előtt.

A rágókák

A fogzó csecsemők hajlamosak bármit rágcsálni, hogy enyhítsék az ínyük alatt megjelenő fogak nyomását. Figyelj oda, hogy megnövekedett-e a rágóösztön, és kísérletezz biztonságos fogzási termékkel.

horgolt rágóka babáknak

Nyűgösség

Akkor is ha egy hétalvóval van dolgod, felfigyelhetsz rá, hogy a babád kezd nyűgössé válni. Különösen igaz ez éjszaka, amikor egy közelgő fog zavarja meg az alvást.

Étvágyváltozás

Érthető, hogy a fájó fogíny hatással lesz a pici étkezési szokásaira. Egyes babák kevesebbet esznek a gyulladt íny miatt. Ha gyermeked életkora megengedi próbálj minél több hideg gyümölcsöt, joghurtot adni neki. Mint tudjuk a hideg dolgok mindíg jól beválnak az ilyen jellegű fájdalom enyhítésére.

A fájdalom enyhítése

Nem könnyű végignézni, ahogy a baba átesik ezeken a kellemetlenségeken, és a régi rutin néhány napra felborulhat. Azon kívül, hogy sok fogzási játékot vásárolhatsz, itt van néhány dolog, amellyel enyhítheted a fájdalmat:

Hideg, nedves törölközö

Sok szülő esküszik erre a régimódi gyógymódra. Olcsó és egyszerű, a vastag, nedves szövet pedig hatékonyan enyhíti az ínyfájást. Egy kisebb törölközőt hűts le a hűtőben, majd add gyermkednek had rágcsálja.

Muszlin takaró

Fagyassz le egy kis kocka anyatejet vagy akár forralt vizet, ha idősebb babáról van szó, bugyoláld be a tejkockát a muszlinba, csavard meg a végét, hogy a helyén maradjon, és hagyd, hogy a baba elrágcsálja.

Rágcsálás

Vegyél babádnak rágókát, amivel saját magának tudja csillapítani fájdalmát. Ráharapáskor csillapítja, megnyugtatja a baba fájó fogínyét.

Figyelemelterelés

Ha semmi más nem segít, keress egyszerű, megnyugtató módszereket, amelyek elterelhetik a figyelmet a fájdalomról. Gyakran segíthet, ha segítesz gyermekednek elterelni a gondolatait a fájdalomról. Lehet ez egy kirándulás, egy új játék, vagy egy kis ölelkezés.

A tejfogak gondozása

A baba fogainak tisztítását azonnal elkezdheted, amint megjelennek. Egyszerűen töröld le a fogait naponta kétszer egy tiszta, nedves kendővel. Vagy ha babád nem bánja, bevezethetsz egy puha fogkefét, amelyet két éven aluli babák számára terveztek. Ha gyermeked betöltötte a tizennyolc hónapot, elkezdhetsz kis mennyiségű gyermekbarát fogkrémet használni.

Előfordulhatnak könnyek az úton, és akár néhány álmatlan éjszaka is fogzás közben, mindez megéri, ha meglátod azt a nagy fogakkal teli mosolyt a kisgyermekeden!

Az oldal tetejére